Kwiatkówka Pokoje Gościnne w PieninachPieniński Park Narodowy

PIENINY jest to niewielka lecz bardzo malownicza grupa górska. Kulminacją tych gór jest Wysoka (1050 m n.p.m.), 
lecz najbardziej znanym szczytem Pienin są Trzy Korony (982 m n.p.m.). Typowym elementem krajobrazu są 
tu sterczące wapienne skałki o bardzo stromych, w niektórych miejscach niemal pionowych ścianach. 
Górują one ponad dolinami rzek, które głęboko wcięte tworzą malownicze wąwozy i przełomy.
 Największą atrakcją Pienin są spływy tratwami przełomem Dunajca oraz widoki z Trzech Koron i Sokolicy.


Trzy Korony to najwyższy masyw górski w Pieninach, posiada pięć wierzchołków, z których najwyższe to: Okrąglica (982 m n.p.m.), Płaska Skała (950 m) i Pańska Skała (920 m). Zbudowany jest z odpornych wapieni rogowcowych. Stoki porośnięte są lasem i pocięte głębokimi dolinami potoków np. Wąwóz Sobczański. Trzy korony to najpopularniejszy punkt widokowy w Pieninach. Najpiękniejsza  panorama na dolinę Dunajca. Dojście szlakami turystycznymi z Czorsztyna, Sromowiec, Krościenka.

  
Zamek w Czorsztynie

ZAMEK CZORSZTYŃSKI

Na wysokiej górze na lewym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego wznoszą się ruiny królewskiego zamku  Analiza najstarszych tekstów oraz prace archeologiczne prowadzone na zamkowej górze datują powstanie obronnego grodu na drugą połowę XIII wieku. Zamek wzniesiony został na szlaku handlowym z Krakowa do Budy i stanowił zaporę dla postępów kolonizacji węgierskiej sięgającej prawego brzegu Dunajca. Do naszych czasów z górskiej fortecy pozostały jedynie malownicze postrzępione ruiny wzniesione z miejscowego kamienia przeglądające się w wodach utworzonego jeziora.


Zamek w Niedzicy

ZAMEK NIEDZICKI

W latach 1320-1330 landgrafowie spiscy z rodu Berzevicsych zbudowali zamek zwany Dunajecz, mający strzec traktu handlowego łączącego Węgry z Polską. Z zamkiem w Niedzicy los obszedł się łaskawie i do dzisiejszych czasów pozostał w nienaruszonym stanie.  Obecnie właścicielem Zamku jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Znajduje się tam Dom Pracy Twórczej, w którym wydzielono miejsce na restaurację i mały hotelik. Górne piętra Zamku to część muzealna. 


Spływ Dunajcem - Pieniny  SPŁYW DUNAJCEM

Najbardziej znaną atrakcją turystyczną Pienin jest 18 kilometrowy spływ tratwami przełomem Dunajca. Trasa spływu wiedzie najbardziej malowniczymi terenami Pienińskiego Parku Narodowego. Rozpoczyna się W Sromowcach Niżnych, kończy w Szczawnicy lub Krościenku.  Przełom Dunajca uważany za jeden z najpiękniejszych zakątków nie tylko w Polsce, stanowi pomnik przyrody o światowym znaczeniu.. Dunajec płynie w głębokim, wyżłobionym przez siebie skalnym wąwozie Powstanie Przełomu jest przedmiotem sporów wielu naukowców. Najciekawsze są jednak podania ludowe na ten temat. Jedna z legend głosi, że ujście Dunajcowi wyrąbał mieczem król Bolesław Chrobry


Czerwony Klasztor Słowacja  CZERWONY KLASZTOR SŁOWACJA

Czerwony Klasztor znajduje się przy miejscowości Czerwony Klasztor na wysokości Sromowiec Niżnych. Kameduli otrzymali Czerwony klasztor jako dar nitrańskiego biskupa Władysława Matiaszowskiego. Po objęciu klasztoru zaczęli jego przebudowę w stylu barokowym. Kameduli, żyli pustelniczym sposobem życia. Czas poświęcali prowadzeniu gospodarstwa, pszczelarstwu, leczeniu chorych i zbieraniu ziół leczniczych. Od roku 1754 była tu apteka, która zasłynęła daleko za granicami Spisza, głównie gdy prowadził ją brat Cyprian (1756-1775). W 1782 roku zakon kamedułów jako bezużyteczny - w świetle nowych reform społecznych - decyzją cesarza Franciszka Józefa II został zniesiony.


Jezioro Czorsztyńskie

JEZIORO CZORSZTYŃSKIE

Jezioro Czorsztyńskie ma 12 kilometrów długości i około kilometra szerokości. Powstało na skutek spiętrzenia wód Dunajca poprzez wybudowaną w Niedzicy elektrownię wodną. Umożliwia aktywny wypoczynek na rowerach wodnych i kajakach, jest też rajem dla wędkarzy. Nad jeziorem górują zamki w Czorsztynie i Niedzicy, między którymi można przeprawić się kursującymi tu łodziami. Jezioro rozdziela dwa regiony turystyczne - Spisz i Pieniny. Najważniejsze miejscowości turystyczne to Czorsztyn i Kluszkowce po stronie Pienin oraz Niedzica po stronie Spiskiej. 


Skansen Pieniński

SKANSEN CZORSZTYŃSKI

Osada Turystyczna CZORSZTYN składająca się z 9 zabytkowych drewnianych pensjonatów i willi, 11 wiejskich chałup i budynków gospodarskich oraz 11 kamiennych piwniczek z drewnianym lamusami nad nimi, to unikalny kompleks obiektów z dawnych Maniów, Kluszkowiec i Czorsztyna, pochodzących z XIX i początku XX wieku. Przeniesione przed zalaniem Jeziora Czorsztyńskiego zostały odbudowane w najpiękniejszym krajobrazowo punkcie jeziora - półwyspie Stylchyn. W dawnej zagrodzie Jana Królczyka, czynne jest muzeum regionalne. 


Statki wycieczkowe na Jeziorze Czorsztyńskim

REJSY WIDOKOWE

Statki wycieczkowe. Rejs po jeziorze trwa około 50 minut (statek wypływa o pełnej godzinie) a na pokładzie mieści się około 50 osób. Podczas spaceru na wodzie można podziwiać góry, ruiny zamku czorsztyńskiego, skansen czorsztyński. Doświadczony przewodnik opowiada o historii regionu i o legendach związanych z okolicznymi zabytkami. Przystań znajduje się w Niedzicy pod zamkiem na Terenie Rekreacyjnym Zamajerz.


Wyciągi Narciarskie w Pieninach

STOKI NARCIARSKIE

Wyciągi narciarskie w Pieninach to:

- Kolej krzesełkowa Palenica w Szczawnicy < zobacz >
- Wyciąg orczykowy w Jaworkach
- Stacja Narciarska Stajkowa w Krościenku < zobacz >
- Stacja narciarska Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach < zobacz >
- Stacja narciarska Polana Sosny w Niedzicy < zobacz >

 

>> Zobacz więcej zdjęć z Pienin << >> Zobacz Atrakcje Turystyczne w Pieninach <<

Zamek Niedzica


Krościenko nad Dunajcem woj. Małopolskie - Pieniny

Gospodarstwo Agroturystyczne
"KWIATKÓWKA"

Beata Wielowska-Pierzchała

34-450 Krościenko n/D, ul. Zdrojowa 54

  Tel/Fax 018 262 31 08, kom. 0 605 077 009; 0 887 150 021
e-mail: kwiatkowka@o2.pl

GG: 4333046

Internet: www.Kwiatkowka.Pieniny.net  

Strona główna | Oferta Noclegi | Zdjęcia Kwiatkówka | Krościenko nad Dunajcem | Pieniny | Kontakt i lokalizacja

 

Strona znajdujące się na serwerach serwisu Agrowczasy.com. 
Kopiowanie i wykorzystywanie bez zgody właściciela strony zabronione.

Copyright © 2000-2013 Agrowczasy.com

> Spisz - Polska i Słowacja <> Pieniny noclegi < > Tatry noclegi < > Góry Świętokrzyskie noclegi < > Beskid Sądecki <

  stat4u